ماه اول حاملگی

از آنجایی که اغلب شناسایی زن باردار تا ماه سوم بارداری یا بعد از آن نیز به تأخیر می‌افتد، لذا خدمات ارائه شده در اولین مراقبت مادر باردار مشابه مراقبت ماه اول بوده و به قرار زیر می باشد:

در ماه اول بارداری یا بار اول مراقبت، پس از تأیید حاملگی با تست حاملگی، اولین اقدام ، تشکیل پروندی بهداشتی و ثبت کلیه ی اطلاعات مربوط به مادر باردار در پرونده مربوطه می باشد.سپس آزمایشات روتین بارداری همانطور که در قبل به آن اشاره شد ، درخواست می شود .

· معاینات لازم شامل : معاینه پستانها، وضعیت قسمت داخل پلک پایین چشم از نظر کم خونی ،اندازه‌گیری قد، وزن و فشار خون می باشد.

· تعیین زمان تقریبی زایمان بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی ( ازتاریخ مورد نظر سه ماه کم کرده و 7 روز به آن اضافه می کنیم. یعنی اگر اولین روز آخرین قاعدگی زنی 5 مرداد 83 باشد زمان تقریبی زایمان 12 اردیبهشت سال 84 خواهد بود) محاسبه می شود.

· وضعیت واکسیناسیون مادر را بررسی و در صورت نیاز واکسن توام بزرگسال تلقیح می شود.

· از مادر در مورد وجود خونریزی یا لکه بینی و یا هر نوع شکایت دیگر سئوال می شود.

· در این ماه لازم است جهت زن باردار تجویز قرص اسید فولیک به میزان روزانه یک میلیگرم (یک قرص ) شروع شود. در صورتی که فرد قبل از بارداری مراجعه نماید بهتر است این قرص از سه ماه قبل از بارداری شروع شود.این کار ناهنجاری های عصبی جنین را به شدت کاهش می دهد.

· در صورت وجود هر یک از موارد زیر زن باردار لازم است توسط پزشک ویزیت شود : غیر طبیعی بودن هر یک از آزمایشات ، غیر طبیعی بودن معاینات یا این که زن باردار جزو زنان در معرض خطر باشد .

/ 2 نظر / 9 بازدید
مهتاب

از متن كامل و جامع اي كه گذاشتين بسيار ممنون و متشكر من جزء كساني هستم كه تازه متوجه شدم باردار هستم و خداوند به من هديه عطا فرموده اما نگران اين هستم كه كمي عفونت داشتم و نمي دانستم كه باردارم و سن من هم 39 سال است لطفاً مرا راهنمائي بفرمائيد آيا مشكلي برام پيش مي ايد يا خير. باز هم از سايت خوب و مفيد شما كمال تشكر را دارم.

اگر میخواهید بارداری سالم و کودکی سالم داشته باشید سایت ویکی نی نی با اطلاعات مفید بارداری را به شما پیشنهاد میکنیم wikinini.com[لبخند][لبخند][گل]