رشد جنین و به دنبال آن افزایش نیازهای تغذیه‌ای در دوران بارداری، زنان را بیش از گذشته در معرض بسیاری از کمبودهای غذایی از جمله ید قرار می‌دهد.

پژوهش ها بیانگر آن است ید عنصری مهم در افزایش توانایی بارداری است و کمبود آن باعث اختلال در تولید مثل و نازایی می‌شود.

یکی از علل مهم سقط جنین را کم‌کاری غده تیروئید است.: کم کاری غده تیروئید که در اثر کمبود ید در منابع غذایی بوجود می‌آید در اوایل دوران بارداری باعث از بین رفتن جنین می‌شود در حالی که در ماه‌های بعدی عقب‌ماندگی رشد ذهنی، زایمان زودرس، کاهش رشد جنین، کم‌کاری غده تیروئید جنین و ناهنجاری‌های جنینی را به دنبال دارد.

با توجه به این‌که حجم خون و میزان تولید ادرار در دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند، کمبود ید در این دوران باعث کاهش وزن جنین، اختلال رشد سلول‌های مغزی و کاهش ضریب هوشی کودک می‌شود. بر این اساس تأمین نیازهای تغذیه‌ای بدن به ید، کمک زیادی به رشد مغزی جنین بخصوص در ماه سوم تا پنجم بارداری می‌کند.

کم‌کاری و پرکاری غده تیروئید از اختلالاتی است که باید قبل از بارداری تحت درمان قرار گیرد. غربالگری نوزاد پس از تولد و بررسی آزمایشگاهی خون وی از نظر اختلالات غده تیروئید از عوارض جبران‌ناپذیر آن پیشگیری می‌کند بنابراین توصیه می‌شود پس از تولد نوزاد بلافاصله بررسی‌های آزمایشگاهی در این مورد از او صورت گیرد.

/ 0 نظر / 6 بازدید