همین که کودک نوپا شروع به راه رفتن کرد، جهان – و تمامی خطرات احتمالی آن – زیر انگشتانش قرار می گیرد. مهارتهای حرکتی به کودک اجازۀ مانور در خانه را می دهند، اما او نمی تواند تشخیص بدهد که چه چیزی مضر و خطرناک است. نکات زیر را دنبال کنید تا خطر آسیب رسانی به کودکتان را کاهش دهید.

حمام

تلاشهای اولیۀ کودک نوپا در راه رفتن و بالا رفتن، ذاتاً تلاشهایی خطرناک هستند. اما عواملی در خانه مانند گوشه های تیز میز، سیمهای برق و پاک کننده های سمی و احتمال بروز حادثه در هر جای خانه وجود دارد. کمیسیون ایمنی محصولات مصرف کننده، تخمین می زند که هر ساله دو و نیم میلیون کودک در خانه آسیب می بینند یا کشته می شوند. دکتر مایکل نیسنبام، فوق دکترای روانشناسی می گوید: "کودکان یک ساله ذاتاً کنجکاو هستند و از طریق مزه کردن، لمس کردن،دیدن، شنیدن و بوییدن به کاوش دنیای پیرامون خود می پردازند. با آنکه مهارتهای حرکتی جدید به آنها اجازۀ مانور درون خانه را می دهد، اما هنوز نمی توانند تشخیص بدهند که چه چیزی برایشان مضر و خطرناک است." نکات زیر که وجب به وجب خانه را در نظر گرفته است را دنبال کنید.

  • وسایل آرایشی بهداشتی، تیغ، قیچی و داروها (حتی ویتامینها) را در یک کابینت یا کشوی قفل دار قرار دهید و در آن را قفل کنید.
  • روی صندلی توالت یک قفل بگذارید و در آن را ببندید. کودکان ریز اندام ممکن است فقط با چند سانتیمتر آب خفه شوند.
  • توجه داشته باشید که در کف و قفسه های پایینی کمد حوله ها، قطعات کوچکی که ممکن است کودک آنها را ببلعد وجود نداشته باشد.
/ 0 نظر / 12 بازدید