نقش همسر در حمایت از زن باردار

مردان می توانند با انجام این کارها بیشتر خود را در این دوران سهیم بدانند:

۱) همراه همیشگی او باشید: سعی کنید در ویزیت های دوران بارداری همسرتان همیشه او را همراهی کنید. به صحبت های پزشک همسرتان گوش دهید. مطالب خواندنی را بخوانید و اجراکردنی ها را در کنار او اجراکنید. اگر نوار ویدیویی به شما داده شده، ببینید و حتی کتاب هایی را که درمورد بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد به شما توصیه می شود، بخوانید. حتی می توانید با همسرتان به فروشگاه کتاب بروید و در این زمینه ها کتاب تهیه کنید.

۲) در طرح ریزی مراقبت از نوزاد کمک کنید: با همسرتان در مورد اینکه نوزاد به چه وسایلی نیاز دارد صحبت و مشورت کنید. درمورد اتاق خواب و نحوه چیدمان اتاق او و جای خوابش تصمیم گیری کنید. قسمتی از خانه را که بسیار زیباتر، خوش رنگ تر و دارای تهویه و پنجره مناسب است با نظر هم برای او انتخاب کنید. اگر قرار است رنگ خاصی برای پرده یا دیوار اتاق او انتخاب کنید با هم مشورت کنید. با همسرتان خرید بروید و با هم به بودجه تان توجه کنید.

۳) آموختن و یادگیری را فراموش نکنید: اگر برایتان مقدور است سعی کنید با همسرتان به کلاس های آموزشی بارداری و زایمان بروید.

به همسرتان کمک کنید تا در دوران بارداری همیشه سلامت بماند. به او کمک کنید تا غذاهای سالم بخورد ورزش کند و اگر سیگار می کشد، آن را ترک کند و هرگز الکل و داروهای غیرمجاز مصرف نکند.

خطرهای خانگی و مواد خطرناک و سمی باید از او دور باشد. مانع از رفتن همسرتان به مکان های خطرناک شوید. خودتان هم سیگارتان را ترک کنید. دود سیگار شما برای مادر باردار و نوزاد ضرر دارد. اگر هر دو علاقه مند به ادامه روابط زناشویی تان هستید، این روابط را ادامه دهید. در بسیاری از موارد داشتن روابط زناشویی برای زوجین در بارداری، بی خطر است. البته می توانید با پزشک همسرتان هم مشورت کنید. برای جلوگیری از انتقال عفونت های جنسی از کاندوم استفاده کنید. البته بهتر است اگر به این بیماری ها مبتلا هستید، قبل از تصمیم گیری برای بارداری، آزمایش خون و HIV بدهید.
نقش همسر در دوران شیردهی

برای همسر خود یک حامی باشید. اگر همسرتان دوست دارد به فرزندش شیر بدهد، او را حمایت کنید. مرد با حضورش در تمامی لحظات شیر دهی، عوض کردن و خواباندن کودک می تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد.
نقش همسر در تغذیه مناسب زن باردار

رژیم شما تاثیر زیادی روی انتخاب موادغذایی همسرتان هم دارد. اگر تاکنون علاقه ای به خوردن میوه وسبزی های متنوع نداشتید، از هم اکنون هم خود و هم همسرتان باید خود را به خوردن این غذاها عادت دهید. غلات، حبوبات، کمی برنج، شیر کم چرب و لبنیات کم چرب، پنیر و ماست، گوشت بدون چربی و جوجه و مرغ، مقدار زیادی میوه و سبزی انتخاب های خوبی هستند.

رعایت این رژیم غذایی برای سلامت همسر باردارتان و فرزند در حال رشد شما بسیار مفید خواهد بود. خودتان هم رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید چرا که رژیم برای شما که به تازگی صاحب فرزند شده اید، مفید است. او را تشویق کنید مایعات کافی بنوشد. در مورد مصرف داروهای گیاهی و مکمل ها هم با پزشک مشورت کنید و هرگز بدون مشورت پزشک دارویی را به همسرتان ندهید. چرا که مصرف داروهای بدون نسخه تاثیر بدی روی سلامت مادر و جنین دارد و حتی ممکن است به نوزاد صدمه بزند.

این سوال ها را از خود بپرسید و پاسخ دهید:

▪ این کودک چقدر زندگی مرا تغییر می دهد؟

▪ چقدر باید برای رفع نیازهای کودکم هزینه کنم؟

▪ چگونه می توانم یک پدر خوب باشم؟

▪ در دوران بارداری همسرم چه کارهایی باید انجام دهم؟

▪ قبل از اینکه با همسرتان برای ویزیت های معمول بروید، سوال هایی را که برایتان بی پاسخ است روی برگه بنویسید تا در ملاقات با پزشک فراموش نکنید. از پرسیدن هرگونه سوالی از پزشکتان خجالت نکشید.

▪ اگر همسرتان نیاز به سونوگرافی دارد، در سه ماهه دوم و سوم حتما با او همراه شوید. در این صورت قادر هستید سر، دست ها و پای نوزاد خود را ببینید. حتی از هفته ۲۰ به بعد قادر هستید جنسیت فرزند خود را بدانید.
هزینه های نورسیده

خیلی از پدر و مادرها از اینکه نوزاد نورسیده شان چقدر هزینه برایشان به ارمغان آورده است، تعجب می کنند البته هزینه های جانبی تر تولد نوزاد با برنامه ریزی های قبل از تولد قابل کنترل است. می توان از این هزینه های تازه خیلی راحت کاست. می گویید چگونه؟ به این ۶ مورد توجه کنید:

▪ نگاهی به بودجه تان بیندازید. یک نوزاد چگونه می تواند روی درآمد و مخارج شما اثر بگذارد؟

▪ به این نکته بیندیشید که آیا قرار است همسرتان در بیمارستان خصوصی زایمان کند یا دولتی؟ آیا بیمه هستید و بیمه هزینه های زایمان را تقبل می کند یا چقدر هزینه بر عهده خود شماست؟

▪ آیا جامعه و محل کارتان حمایتی را برایتان در نظر گرفته است؟

▪ چقدر مرخصی خواهید داشت؟

▪ بیمه بهداشتی دارید؟ چقدر از هزینه های تولد نوزاد و بارداری همسرتان را با بیمه می توانید پرداخت کنید؟

▪ آیا عادت دارید پس انداز کنید؟ از پس اندازتان چقدر برای این تولد در نظر گرفته اید؟

▪ وسایل ضروری و موردنیاز نوزادتان را یادداشت کنید. ببینید کدام وسیله ضروری است و خرید آن لازم است و از کدام می توان صرف نظر کرد. اگر فرزند بزرگ تری دارید، ببینید کدام وسیله او را می توان برای این نوزاد مورد استفاده قرار داد.

▪ از قبل از تولد و در طول بارداری برای اینکه زیاد دچار سردرگمی و مشکل مالی نشوید وسایل را به تدریج خریداری کنید.

▪ اگر در مورد هزینه های جانبی زایمان و تولد نگران هستید، با یکی از اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود صحبت کنید

/ 0 نظر / 9 بازدید