در یک نوزاد تازه متولد شده غده‌های چربی هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و پوست کلاژن بیشتری دارد، در نتیجه قابلیت ارتجاعی( الاستیک ) پوست بیشتر است. پرزها کوچکتر هستند و فقدان مو، دفاع طبیعی پوست کودک را در برابر استرس‌های محیطی کاهش می‌دهد. به علاوه سطوح مختلفی از ملانین مشهود است، برای مثال کودکان قفقازی (سفید پوستان) به آسانی می سوزند، حتی اگر بعدها در طول عمر خود قدرت ساخت ملانین را داشته باشند.

....شوینده‌های کودک شوینده‌های بدن کودک باید بسیار ملایم باشد زیرا کودکان قدرت تعریق خیلی کمی دارند و روغن کمی روی پوست آنها قرار دارد. لذا چنانچه کودکان در یک حمام کف زیاد قرار گیرند، پوست آنها بیشتر و شدیدتر از پوست بزرگسالان خشک می‌شود و لوسیون‌ها علاوه بر جلوگیری از خشک شدن پوست ،باید رطوبت را به طور کامل تامین کنند. شامپوی بچه با ترکیبی از ملایم‌ترین مواد پاک کننده جهت شستشوی موی کودک ساخته شده است زیرا کودکان به دلیل سوزش چشم‌ها،‌از‌حمام می‌‌ترسند . شامپو بچه بسیار ملایم و سازگار با پوست لطیف کودک و دارای PHخنثی است که موجب تحریک و سوزش چشم نمی‌شود. همچنین حاوی پروتئین برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو است. علاوه بر موی بچه‌ها، بدن آنها نیز نیازمند شستشو است که بهتر است از صابون یا شامپوی مخصوص خودشان استفاده شود. صابون بچه ترکیبی ملایم و حاوی اسیدهای چرب است که PHآن معادل پوست طبیعی است و هیچگونه تحریکی ایجاد نمی کند. ملایم بودن صابون باعث می‌شود تا این شوینده پاک کننده‌ای عالی برای پوست‌های لطیف باشد و همچنین صابون بچه با دارا بودن میزان بالایی از اسیدهای چرب، از خشکی پوست جلوگیری کند. باید توجه داشت هیچگونه رنگ مصنوعی در ساخت صابون مخصوص کودکان به کار نرفته و اسانس آن طبیعی باشد تا ایجاد حساسیت نکند. صابون گلیسیرینه یکی از صابون‌های بسیار ملایم جهت شستشوی بدن کودک است که دارای خاصیت پاک‌کنندگی و نرمٌ‌کنندگی است. زیرا حاوی 25درصد روغن‌‌های گیاهی (نارگیل و کرچک) و نیز دارای مواد مرطوب کننده و نرم کننده، مانند گلیسیرین و سوربیتول است. معمولا پس از مصرف صابون گلیسیرینه دیگر نیازی به استفاده از کرم نیست.

چرا چرب ؟ برای جلوگیری از خشکی پوست کودک، پس از استحمام از روغن بچه استفاده می‌شود. این روغن می‌تواند جایگزین مناسبی برای چربی‌های طبیعی پوست شود و اثرات نامطلوب شستشو با آب و صابون را جبران ‌کند. معمولا مقداری از این روغن بر روی کف دست ریخته و سپس بر روی پوست کودک مالیده می‌شود. هنگام ماساژ روزانه کودک برای اینکه پوست او آزار نبیند بهتر است از روغن برای ماساژ استفاده شود. استفاده از روغن بچه بهترین روش برای تمیز کردن قسمت‌‌هایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد. .....کرم بچه حاوی لانولین است که با پوست کودک بسیار سازگار است و از پوسته‌‌پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هایی از بدن که دارای چین و چروک است، جلوگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری از سوزش ناشی از ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. وازلین نیز مانند کرم برای محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار می‌رود. همچنین وازلین می‌تواند مانند سدی محافظ میان پوست و میکروب‌‌های مهاجم عمل ‌‌کند. این ماده از التهاب و تحریک پوست که توسط پوشک ایجاد می‌شود، جلوگیری کرده و موجب نرمی و لطافت پوست در هوای سردٌمی‌شود.

چرا نرم ؟ از نرم کننده‌ها برای نرم کردن پوست کودک، ایجاد رطوبت روی پوست و نیز پاک کردن پوست کودک در هر بار تعویض پوشک یا بعد از هر حمام استفاده می‌شود. طریقه مصرف لوسیون به این شکل است که باید تکه‌‌ای پنبه را به این ماده آغشته کرد و به آرامی روی پوست کودک مالید. از مزایای لوسیون این است که بر لایه روغنی حاصل از چین و چروک‌‌های پوست‌اثر کرده و از پوسته پوسته شدن جلوگیری می‌کند.‌لوسیون ماده‌‌ای مناسب برای پاک کردن کودکان به جای شستن مکرر است.

این بچه‌های حساس اگر پوست کودک شما همیشه خشک است ونواحی قرمز خارش‌‌دار روی پوست او دیده می‌شود که معمولا در زمستان تشدید می‌‌شود، او مبتلا به اگزما است. این نواحی قرمز معمولادر صورت خراشیده شدن، زخمی و مرطوب می‌شوند. در بچه‌های کوچک‌تر، اغلب ضایعات در آرنج، مچ دست و پا، زانوها و گاهی در گردن، قوزک و کف پا و سایر نقاط بدن دیده می‌شوند. در کودکان با سن بالاتر ممکن است ضایعات در دست‌ها، پاها و پلک چشم هم وجود داشته باشند. در نوزادان گاهی ضایعات پوستی از ناحیه گونه آغاز می‌‌شوند. اگزما معمولا با افزایش سن در کودکان از بین می‌رود. اگر می‌خواهید کودک شما دچار اگزما نشود یا اگزمایش تشدید نشود، توصیه های زیر را به خاطر بسپارید: ‌‌ از مواد شوینده که تحریک کننده پوست مثل صابون‌‌های دارای مواد عطری زیاد، ترکیبات قلیایی و رنگ‌‌های شیمیایی صنعتی استفاده نکنید. ‌ فقط در نواحی که بیشتر آلوده می‌شوند مثل دست و پا و صورت از مواد شوینده استفاده کنید. ‌ پس از استحمام از مواد مرطوب کننده استفاده کنید و پوست بدن کودک را بیش از حد خشک نکنید. ‌ روزانه چند بار و در تمام بدن از کرم‌‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

‌ در نواحی دارای اگزما از شامپو استفاده نکنید. ‌ برای پوشش کودک خود از لباس‌های نخی استفاده کنید و لباس‌‌های پشمی و پرزدار را مستقیم بر روی پوست او قرار ندهید. ‌ لباس‌های نو را حتما قبل از پوشاندن بشویید.

جوش‌های پوشکی بثورات پوشک معمولاً مشکلی است که تمامی خانواده‌ها با آن مواجه هستند. این ضایعات به شکل قرمزی و پوسته‌ ریزی در محل‌های تماس کهنه بچه با پوست کودک دیده می‌شود و در موارد شدید، به شکل جوش، تاول و سایر جراحات پوستی دیده می‌شود.

در صورت عفونی شدن راش، رنگ آن به قرمز روشن متمایل می‌شود و پوست می‌تواند متورم شود. دانه‌‌ها یا لکه‌های قرمز کوچک می‌‌توانند به‌ مناطقی از پوست که با کهنه بچه تماس ندارند، گسترش یابند. این بثورات بیشتر به دلیل تحریک پوستی ایجاد می‌شوند. تحریک می‌تواند به وسیله مالش کهنه بچه بر روی پوست ایجاد شود. بیش از اندازه محکم بستن کهنه بچه و یا تعویض دیر به دیر آن می‌‌تواند این امر را سبب شود. همچنین صابونی که برای شستشوی کهنه به کار می‌رود و یا انواعی از پارچه‌ها که برای تهیه کهنه به کار می‌‌روند، می‌توانند این بثورات را ایجاد کنند. شلوارهای لاستیکی که بر روی کهنه پوشیده می‌‌شوند، می‌توانند دما و رطوبت را افزایش دهند. گرما، رطوبت و پوست آسیب‌دیده شروع بثورات پوشک را آسان‌تر و رشد میکروب‌ها را تسهیل می کنند. نکته اصلی در پیشگیری و درمان بثورات پوشک این است که محدوده‌ای از پوست را که زیر کهنه قرار می گیرد، تمیز، خنک و خشک نگاه داریم.کهنه یا پوشک بچه را مرتباً عوض کنید و اجازه بدهید که کودک برای ساعاتی بدون کهنه و پوشک باشد تا پوستش هوا بخورد. در خوابیدن‌های کوتاه مدت، کودک را بدون پوشک بخوابانید و در صورتی که خودش را خیس کرد زیر او را عوض کنید. همچنین از فرآورده‌های حاوی اکسید روی و یا وازلین استفاده کنید تا مانع مرطوب شدن پوست شوید.

/ 0 نظر / 7 بازدید