زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می گردد را در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن را کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی می باشد که احتمال تخمک گذاری زیاد است. خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روزه می باشد، معمولا روز چهاردهم ، روز تخمک گذاری می باشد. برای  اینکه از این روش استفاده کنید، باید حتما دانید که دوره کامل شما معمولا چند روز طول می کشد.

بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال بارداری در آن زیاد است این است که  روش تشخیص نشانه های تخمک گذاری را یاد بگیرید.

تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر چقدر روزهای بیشتری از پایان دوره پریود بگذرد، مقدار ترشحات افزایش می یابدو بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات نشاندهنده افزایش مقدار هورمون استروژن در بدن می باشد. زمانیکه ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشند، احتمال باردار شدن به حداکثر می رسد. ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ می باشد.

این ترشحات در حالت عادی به عنوان سدی محافظ عمل می کنند، اما هنگام اوج توانایی باردار شدن ، این ترشحات به  اسپرم ها کمک می کنند تا از مجرای رحم عبور کنند و به سمت رحم حرکت کنند، و بعد از آن به سمت لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک برخورد کرده و لقاح صورت گیرد.

افزایش دمای بدن: بعد از تخمک گذاری، دمای بدن ممکن است بین ۰٫۴ تا ۱٫۰ درجه افزایش یابد. ممکن است این تغییر را احساس نکنید، اما با استفاده از یک دماسنج می توانید “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن به هنگام صبح و بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از آنکه هرگونه فعالیتی را آغاز کنید. این افزایش دما نشاندهنده آن است که تخمک گذاری در بدن صورت گرفته است، زیرا آزاد شدن یک تخمک باعث تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون در بدن می شود، و بر اثر آن دمای بدن افزایش می یابد.

توانایی برای باردار شدن، دو تا سه روز قبل از این است که دمای بدن افزایش یابد. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مشاهده اولیه افزایش دما نیز  شانس باردار شدن وجود دارد، اما بیشتر آنها عقیده دارند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر می باشد.

بعد از تخمک گذاری، بین  یک تا دو روز طول می کشد تا میزان هورمون پروژسترون  در بدن به اندازه ای برسد که دمای بدن را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک فقط تا حداکثر ۲۴ ساعت می تواند در رحم زنده بماند، زمانی که دمای بدن افزایش پیدا کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر بگیرید و نموداری برای آن رسم کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص دهید و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را معین کنید. با این روش می توانید طوری برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز قبل از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

درد در ناحیه پایین شکم: تقریبا ۲۰% از خانمها می توانند زمان تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را حس کنند، که نشانه های آن درد ملایم و تیر کشیدن های شدید و ناگهانی در ناحیه پایین شکم می باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز ی می گویند، گاهی از چند دقیقه تا چند ساعت طول  می کشد.

روش استفاده ازتستهای  پیش بینی کننده تخمک گذاریاین تستها ، افزایش هورمون LH را که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار تشخیص می دهند. استفاده از این تستها آسانتر و نتایج آنها نیز دقیق تر از دماسنجهای BBT می باشد و این تستها می توانند  تخمک گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص دهند و احتمال بارداری را در همان ماه اولی که از این تستها استفاده می کنید به حداکثر می رسانند.

البته این تستها بدون اشتباه نیستند. در مواردی نادر، این تستها وجود LH را نشان می دهند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می دهدزیک عدد نیست بلکه ، یک جواب “مثبت” یا “منفی” است. بنابراین نمی توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتما تخمک گذاری انجام گرفته است؛ در واقع میزان هورمون LH می تواند بدون آزاد شدن تخمک،نیز افزایش یابد. گاهی احتمال دارد افزایش این هورمون به صورت کاذب اتفاق بیافتد، که مجددا سطح آن کاهش می یابد و بعد از آن کمی مانده به زمان تخمک گذاری دوباره افزایش پیدا می کند.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و اجرا نمایید. البته ، اگر راهنمای تست می گوید که اولین ادرار خود را در روز تست کنید، شاید بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. زیرا ادرار شما در طول شب غلیظ می گردد، که ممکن است نتیجه تست “مثبت” اما “کاذب” باشد.

دوره شما از اولین روزی که پریود شروع می شود، محاسبه می شود. در صورتی که دوره شما ۲۸ روزه است، تست را از روز یازدهم امتحان کنید و تا مدت ۶ روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که  در راهنمای آن ذکر شده است، ادامه دهید. چنانچه دوره شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز می باشد، ممکن است روز تخمک گذاری شما بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کنید و تا روز بیستم ادامه دهید. اگر دوره شما نامنظم می باشد، ممکن است  استفاده از این تست آزمون مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما نباشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید