الان در اروپا حدود 80 درصد و در آمریکا 50 درصد زنان درخواست بی‌دردی حین زایمان را دارند اما در ایران چون خانم‌ها از این موضوع بی‌اطلاع هستند رو به سزارین می‌آورند.


این روش برخلاف تصور عموم، نه تنها روش تهاجمی نیست بلکه به‌عنوان تکنیک طلایی استاندارد دنیا معرفی شده است. ما فقط برای دقایقی حس درد قسمت فوقانی شکم یا همان ناحیه‌ای اپی‌دورال را بلوک می‌کنیم برای این کار از فرد می‌خواهیم در حالت نشسته و کاملا بی‌حرکت قرار بگیرد و قبل از انجام بلوک پوست را ضدعفونی کرده و کمی بی‌حس می‌کنیم. سپس سوزن مخصوصی را در فضای اپی‌دورال (که فضایی خارج از نخاع است) قرار داده و کاتتر را در جای مناسب گذاشته و سوزن را برمی‌داریم. داروها را از راه لوله نازک کاتتر تجویز می‌کنیم و چون اعصاب انتقال‌دهنده بلوک می‌شوند، درد کاهش می‌یابد.


15 تا 10 دقیقه بعد اثر بلوک ظاهر می‌شود و 80 درصد از درد را می‌کاهد و فقط حس فشار ناشی از سر جنین در ناحیه زیر مثانه وجود دارد. بلوک اپی‌دورال را می‌توان تا هر وقت نیاز بود ادامه داد و پس از زایمان کاتتر را خارج کرده و حدود 20 دقیقه بعد از تزریق آخرین دارو حس شما به حالت عادی برمی‌گردد. این بلوک باعث کندی روند زایمان نشده و بی‌حسی ناحیه‌ای به شما اجازه می‌دهد در طولانی‌ترین زمان زایمان (مرحله باز شدن دهانه رحم) استراحت کنید و سپس وقتی دهانه کاملا باز شد انرژی کافی برای زور زدن داشته باشید.


تحقیقات فراوان ثابت کرده که این بی‌دردی برای مادر و بچه کاملا بی‌خطر است. ما علاوه بر مواردی که خود مادران درخواست زایمان بدون درد دارند، در مواقع خاص مثل بیماران شدید ریوی، قلبی عروقی، فشار خون بالای حاملگی، صرع و مواردی که بیهوشی عمومی به خاطر حساسیت به دارو منع دارد، از این روش استفاده می‌کنیم.


موارد منع استفاده از روش بدون درد با اینکه خیلی زیاد نیستند اما وجود دارند و از آن جمله: وجود عفونتی که در ناحیه کمر باشد، مشکل انعقادی خون و حساسیت به دارو را می‌توان نام برد.


مساله مهمی که وجود دارد و سوال رایج اکثر خانم‌ها است آنکه پس از انجام بلوک اپی‌دورال و قبل از زایمان آیا قادر به راه رفتن هستند. این هم به خاطر اطلاع‌رسانی غلط است که تصور می‌کنند فلج خواهند شد! که ما پس از اپی‌دورال، حتی آنها را از تخت پایین می‌آوریم و می‌توانند قدم زده و تکنیک تنفسی که در کلاس‌های زایمان فرا گرفتند یا ورزش ملایم را انجام دهند.

/ 0 نظر / 5 بازدید