تغییرات شدید هورمونی و رشد ناگهانی شکم می‌تواند، مهمترین علل ترک خوردگی در بارداری باشد ...................در دوران حاملگی ترک خوردگی‌هایی بر پوست در برخی از زنان به وجود می‌آید. تغییرات شدید هورمونی و رشد ناگهانی شکم می‌تواند، مهمترین علل این عارضه در بارداری باشد .

: در برخی زنان در دوران بارداری و به خصوص در اواخر این دوران خطوطی روی پوست شکم و گاهی در ناحیه ران‌ها و بازوها ایجاد می‌شود که رنگ آن در افراد مختلف متفاوت است .

: معمولاً این خطوط در ابتدای بروز به رنگ صورتی یا قرمز روشن است و پس از زایمان و با گذشت زمان تدریجاً به رنگ پوست نزدیک می‌شود اما همیشه حالت ترک خوردگی را خواهد داشت .

ترک خوردگی پوست به این دلیل است که نه تنها لایه سطحی پوست، بلکه لایه‌های زیرین هم تحت تأثیر هورمون‌ها و کشش قرار گرفته و شکاف‌هایی در لایه کلاژن به وجود می‌آید .

اما ترک‌های نازیبا در دوران بارداری روی پوست خودنمایی می‌کنند. جای نگرانی نیست، به طور کلی این ترک‌ها طی چند هفته کم‌رنگ می‌شوند، اما کاملاً از بین نمی‌روند.

..............حاملگی باعث ایجاد تغییرات بسیاری در بدن و از جمله پوست می‌شود. بیشتر این تغییرات طبیعی هستند و هیچ توجه خاصی را لازم ندارد و در عرض یک تا دو ماه پس از تولد کودک رفع می‌شوند. تنها استثناء دراین میان جای کشیدگی پوست است که به آن <استریا> می‌گویند که با آنکه تدریجا رنگ آن از بین می‌رود و کم رنگ‌تر می‌شود، ولی هرگز به طور کامل محو نمی‌شود. درحاملگی، پوست روی شکم برای آنکه خود را با جنین در حال رشد هماهنگ کند، کشیده می‌شود واین کشیدگی باعث ایجاد همان ترک‌هایی می‌شود که باعث ناراحتی شما شده است. گفته می شود که در صورت استفاده از نرم‌کننده‌ها و چرب کردن تا حدودی می‌توان به پوست در حال کشیده شدن کمک کرد و از تعداد آنها کاست ولی راه قطعی برای پیشگیری کامل از این عارضه وجود ندارد. با استفاده از برخی داروها مثل ترتینوئین موضعی و یا لیزر (البته بعد از خاتمه حاملگی) می‌توان روند کم‌رنگ شدن این استریا‌ها را سرعت بخشید ولی نمی‌توان آنها را به‌طور کامل از بین برد. ..................... پوست دارای فیبرهائی ( الاستین ) است که در مواقعی که حجم بدن افزایش میابد کش آمده و حجم زیاد شده را در خود جا میدهد . وقتی این فیبرها به عللی دچار عدم عملکرد درست شوند ( کمبود اسیدهای آمینه ضروری در رژیمهای شدید غذائی. کمبود بعضی از املاح مثل مس. ولی در بیشتر مواقع ارث در آن نقش دارد ) پوست قابلیت کش آمدن را ندارد و دچار پارگی میشود. بعضی از کرمها و ترکیبات و ویتامینها در جلوگیری آن نقش دارند و تا حدودی باعث بهتر شدن آن میشوند . بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع کنترل اضافه وزن و چاق شدن میباشد. یعنی اگر بمرور زمان افزایش وزن پیدا کنید دیگر این ترکها ایجاد نمیشود. راههای درمانی آن لیزر، میکرودرم ابرشن و مصرف کرمهائی چون تره تینوئین است.

/ 0 نظر / 5 بازدید